sreda, 31. avgust 2011

Psička išče dom


 Na Obrežju je bila najdena prijazna psička, stara 8 mesecev. Je srednje rasti in ima resasto dlako.

Najdena je bila 6.8.2011 in se nahaja v Zavetišču Meli, kjer pa se ji 30-dnevni rok pred evtanazijo že zelo približuje.

Kontakt:
Damjana: 041 673 923
Dona: 041 328 171
mail: popasjeblog@gmail.com

torek, 30. avgust 2011

Pes Pesu Pes 1.

Pozivu k sodelovanju z idejami in vprašanji se je odzvalo že nekaj ljudi. Nekateri so najino pisarjenje pohvalili, drugi pa so se oglasili s konkretnimi vprašanji

SABRINA:
Hej!
Končno nekdo, ki ga lahko vprašam za pomoč pri moji maltežanki Tii. Ko nekdo pozvoni pri vratih, se ji popolnoma zmeša, prav tako histerično laja tudi na sosede. Imata mogoče kakšen nasvet, kaj naj nardim?

Odgovor:
Maltežani so znani kot prave majhne bombe, ki eksplodirajo že ob najmanjšem šumu. Da bi se izognili pretiranem lajanju, ki je značilno za to pasmo, je potrebno veliko vaje in vztrajnosti. Najbolje je, da začnemo že zelo zgodaj, drugače pa brez skrbi - starost ni omejitev za učenje/rehabilitiranje/spreminjanje pasjih navad.

Tudi sama imava maltežanko in sva se v preteklosti ukvarjala s podobnimi težavami. Potrebovala sva kakšnih 6 mesecev za učenje, leto kasneje pa je neželjeno vedenje v večji meri izginilo. Ukvarjala sva se z lajanjem na mimoidoče pse in ljudi, lajanjem na motoriste in kolesarje, lajanjem ob prihodu obiskovalca, renčanjem, ko je jedla kost ter ko so ji posvečali pozornost neznanci. 

Delala sva pravzaprav s pomočjo Cesarjevih epizod in branja internetnih člankov.

Lajanje je najboljše ustaviti še preden se začne, saj je vznemirjen pes veliko manj dovzeten za upoštevanje ukazov, v tistem trenutku vidi le eno - stvar, na katero laja.

Z ostrim "a-a" ali "neee" ga ustavimo v trenutku, ko se mu ob šumu dvignejo ušesa, ves se napne. Takšno vedenje je dobro upoštevati in uporabiti za vajo.

Na primer:
  • Imej jo na vrvici (da bo na dosegu roke) in z njo počakaj v sobi/dnevni sobi. Nekoga prosi, da povzroči hrup/pozvoni na zvonec in ji tik pred izbruhom poskusi preusmeriti pozornost. Ko zalaja jo ustavi s prepovedjo (pšt, ne) in kar je najpomembneje - Nikoli ne odnehaj!

Najprej bo morda ignorirala in preslišala opozorila, ker možgani takrat niso dovzetni za druge zunanje vplive - zato je treba vztrajat.
Potrebno je biti vztrajen, dosleden, potrebno jo je izpostavljat ropotom in jo privajat na to, da se ne sme odzvati z glasnim lajanjem.

Zelo dober način kako naučiti psa, da ne laja na motnje, je s pomočjo pozornosti. Kako delati pozornost si lahko pogledate v najini video objavi.

Primer vaje:
  • Psa postavite k vratom in začnite delati vajo Pozornost. Prosite prijatelja naj za začetek le enkrat potrka. Če pes pogleda proti vratom odločno rečite ne ali a-a (ali katerokoli drugo besedo). Za tem pride odločilni trenutek - Takoj, ko vas pes pogleda, ga zelo pohvalite in nagradite z njegovo valuto (pa naj bo to igra, hrenovka ali pa žogica). To počnite vse dokler ne prične ignorirat trkanja in gleda samo vas. To isto metodo lahko potem uporabite pri zvoncu in vseh ostalih stvareh.
  • Prav tako lahko vajo s pozornostjo uporabljate na sprehodu. Če veste, da bo vaš  kuža začel lajati, ko se mu kdo drugi približa, ga ustavite in pred bližnjim srečanjem pričnite z vajo pozornosti.

Še nekaj nasvetov:
  • Bodite STRPNI. Odpraviti takojšnjo navado ni tako lahko, saj kužki potrebujejo čas. 
  • Ne bodite ŠKRTI ali LENI. Namesto pocenskih trgovinskih priboljškov uporabite Poliko ali hrenovko. Naj se psu zmeša in naj si resničo želi gledati samo vas.
  • Če vidite, da postajate živčni in razdraženi TAKOJ prenehajte z vajo. Psi čutijo našo razdraženost in se ob njen izključijo. 
  • Pred vsako vajo si recite, da se ne boste jezili in da bosta danes naredila s kužkom velik korak naprej.

--------------------------------------------
Dragi bralci. Če ima še kdo kakšno idejo, kako bi odpravili težavo, Vas prosim, da jo delite z nami v komentarjih in jo bova z Dono objavila v postu.

petek, 26. avgust 2011

Srečanje naših malih vražičkov


V soboto, 20.8.2011, se je na poligonu društva Fajn pes odvijalo 1. srečanje psičkov pasme Jack russell terier in njihovih lastnikov, organizirano s strani skupine ljubiteljev omenjene pasme.
Malo smo se "pogrickali".
Na spletni strani Facebook se je skupini »Ljubitelji pasme Jack russell terier« pridružilo že 200 članov, zanimanje za to pasmo pa se v zadnjih letih še povečuje. Le kako se ne bi, saj so prisrčni poskočneži pravi strup v majhnih stekleničkah, kar so odlično prikazali na srečanju. Dobri dve uri so se brez prestanka igrali in lovili, medtem pa so si lastniki izmenjali izkušnje.

Zaradi dobrega odziva lahko naslednje srečanje pričakujemo že naslednji mesec.

Le kako se jim upreti?
Navdušenje nad srečanjem
Kje je hrana?
Zbrana druščina Ljubiteljev JRT
Na sprehod z Jackom.
Žogica-freak
Paxx v elementu
Karin "PIKAČU" trik
Joy je polupčkala Markota
Čarli
Navdušeni nad JRT? Vsekakor.
Naša Kara
Zaljubljenca
Lepotička Joy

torek, 23. avgust 2011

Nakup psa

Zadnje čase srečujeva ogromno ljudi, ki razmišljajo o nakupu psu. Na žalost ogromno takih, ki jim nakup predstavlja le telefonski klic in kupček denarja. Zaradi zelo slabe poučenosti o pasteh in napakah, ki jih ta usodni korak lahko povzroči, sva se odločila, da spregovoriva o PREMIŠLJENEM NAKUPU PSA. 


KAKO KUPOVATI PSA?


1. IZBIRA PASME
Kljub temu, da ima vsak pes svoj karakter, so pasmi pripisane določene karakterne lastnosti. Pred nakupom se je zato potrebno vprašati, s kakšnim psom želite deliti svoje življenje naslednjih 15 let. Aktivnega, trmastega, pogumnega, samosvojega, ustrežljivega?

Poleg karakterja bodite pozorni tudi na velikost psa, dolžino dlake, morebitne značilne bolezni za pasmo ...

 2. SKRB, NEGA
Pes predstavlja ogromno odgovornost zato prej dobro premislite - zlasti zaradi časa in denarja, ki ste mu ga zmožni nameniti. Odsvetovano je kupovanje psa kot darilo otrokom, saj se večina naveliča kosmatinca takoj, ko je za njim potrebno pospraviti kakec ali pa ga peljati na sprehod. Ne boste verjeli, na tisoče psov vsako leto pristane na plečih staršev, ki si nikoli niso želeli, poleg naporne službe, skrbeti še za psa.

Nakup psa je še najmanjša skrb!
Psa je potrebno kopati, mu striči nohte, umivati zobe (zlasti manjše pasme imajo težave), krtačiti, jih voziti k frizerju, k veterinarju (težave ali letna cepljenja), mu kupovati hrano, voziti na sprehode, mu posvetiti svoj prosti čas in najti varstvo, ko si želite na dopust. Ste pripravljeni na vse to?

3. PROSTOR, DNEVNE AKTIVNOSTI
Pred nakupom se morate odločiti, kje bo nov hišni ljubljenček bival (stanovanje, pesjak) in tudi koliko časa mu boste lahko na dan namenili (z družinskimi člani si lahko porazdelite naloge). Slednjim odločitvam v veliki meri botruje tudi izbor pasme.

Pomnite - vsak pes je lahko velika nadloga, če ga dnevno ne "zlaufate". Energijo, ki je ne bo porabil čez dan, bo usmeril v uničevanje vaše lastnine.

4. KJE GA KUPITI
Priporočeno je, da se glede nakupa obrnete na bližnje Kinološko društvo. Člani se namreč dobro zavedajo problema "pasje preprodaje" in vam bodo pomagali, da se izognete "nevarnim" ljudem. Iščete lahko tudi po oglasnikih in na spletnih straneh, a se vedno pozanimajte o prodajalcu (povprašate lahko tudi na forumih).

Kateri prodajalec je najbolj primeren?
- Vedno zahtevajte, da vam pokažejo mamo in očeta legla
- Ne kupujte že čipiranega mladiča (Da bi preprodajalci pripeljali mladiče v državo, jih morajo cepiti proti steklini in čipirati . Psu lahko s slednjim zelo škodujejo)
- Izogibajte se ljudem, ki prodajajo več vrst pasem
- Nujno morate dobiti tudi cepilno knjižico, saj so mladički zelo ranljivi (Če pes bruha, ima drisko, čimprej obiščite veterinarja - nevarnost parvoviroze, lahko pa le stres)
- V leglu raje vzamite bolj živahnega mladiča, saj živahnost po navadi izdaja tudi zdravstveno stanje

Preprodajalec. Kdo je to?
Za začetek pogooglajte "puppy mills"-e, pa vam bo vse jasno. Gre za ljudi s proizvodnjo psov. Usoda pasemskih predstavnikov se začne in konča v majhni, zanemarjeni kletki, kjer se, kot po tekočem traku, razmnožujejo. Mladički "shiranih" staršev so šibkejši, podvrženi številnim boleznim, stresu, prirojenim napakam ... Veliko jih umre v rani mladosti ali pa se jim po nekaj letih razvija kakšna izmed bolezni (alergije, epileptični napadi, slepota, sladkorna bolezen).

Prijateljski nasveti:
- izogibajte se oglasom, ki ponujajo vse pasme, vseh oblik in barv.
- izogibajte se Barbari iz Medvod
- izogibajte se Ivanu Matošu iz Celja (ZOO Ara)

Video o problematiki (katere se ne loti noben slovenski organ)





 5. VZGOJA, PRAVILA
Doma se pogovorite o pravilih, ki jih pes ne sme prekršiti, lahko si tudi razdelite naloge. Sodelovanje se zelo dobro odseva na psu. Ne pozabite - ne odstopajte od pravil, saj se lahko pes zelo hitro povzpne in vam prevzame moč določanja pravil (npr. Čivava, ki obiskovalcem ne dovoli sesti na kavč)


PRAVILA

1. PES JE VELIKA ODGOVORNOST
2. NE KUPUJTE PSA ZA DARILO
3. DENAR ZA NAKUP JE ŠE NAJMANJŠI STROŠEK, ki ga boste porabili za psa
4. PES NI ZA NA VERIGO
5. POZORNI BODITE NA PREPRODAJALCE

ponedeljek, 22. avgust 2011

Poletni How How

Kar dolgo smo iskali najprimernejši prostor, kjer bi lahko kosmatinci brezskrbno tekali naokoli (daleč od prometa in daleč od anti-pasjeljubcev). Preizkusili smo neusmiljene tokove in bregove naših glavnih rek, nabirali človeško umazanijo v kapljicah mestnih voda ter tiho upali, da bi kakšen bližnji bazen ponudil možnost vstopa našim kosmatincem. Želje pač.


Danes smo odkrili HOT SPOT, ki bo to poletje še kako popularno - Wakepark na Borštu, v "šuder jami", kjer se najde ogromno zabave za bitja z repom in brez

četrtek, 18. avgust 2011

40 eur za nepospravljen kakec

Slovenska tla so zadnje čase blazno plodna za nove zakonske pogruntavščine. Višje kazni, strožji nadzor, inšpektorji za vsak pasji drek - ups, ne karikiram, tokrat gre čisto za res.




Kakci najinih kosmatincev se že tako ali tako večinoma pobirajo. Obvezno v mestu, medtem ko jih na travnikih in v gozdovih prepustimo naravni razgradnji. Zakaj pa ne - saj gre za enega izmed najosnovnejših procesov, ki pripomore tudi k rodovitnosti in nadaljevanju naravnega cikla. Da o pobiranju s PVC vrečkami ne razglabljamo - slednje me nekako spominja na debelega Američana, ki si naroči tri hamburgerje, za žejo pa dietno Colo, da se ne bi slučajno zredil. No, kakorkoli - nihče si ne želi, da bi se otroci igrali v pokakanih peskovnikih, še manj, da bi se na poti v službo v kakcu povaljali naši čevlji. Časi se spreminjajo, gretje nog v svežem kravjeku je preteklosti - želimo si čistega mesta (Se zavedate, da so pasji kakci ena najmanjših problemov onesnaževanja v vašem mestu?).


Bolj zapleten kot "kakec-zakon" je zakon za neprivezane pse na javnih mestih. Zavoljo nesreč iz nepazljivosti je super, sklepam da bo rešil marsikatero pasje življenje, ki bi morda končalo pod avtomobilskimi kolesi in tudi pozdravil kakšen grozeč ugriz.

A dejstvo ostaja - večina psov, ki jih imajo lastniki spuščene na sprehodu je socializirana za urbano okolje in prijazna do vseh živih bitij (mnogi psi že več kot 10 let hodijo ob gospodarju neprivezani). Primerov, da bi lastnik izpustil divjega psa, ki mu ne zaupa, je manj - verjetno bi jih lahko prešteli le na eno roko?

Najini psi so ob cesti vedno privezani, saj bi neljubo nezgodo lahko povzročila že mimoidoča potepuška mačka, na sprehajališčih in v parkih pa jih pustiva prosto tekati naokoli. Zakon bi moral omejiti gibanje spuščenih psov tam, kjer je promet in ne na večjih zelenih površinah, zlasti v mestih, kjer ni veliko "nepozidane narave". Morda pa bomo zaradi takšnega zakona dobili več pasjih parkov? Vem, grozen optimist sem.

In spet - kateri psi morajo nositi nagobčnike? Upam, da se pametnjakoviči ne spravljajo na "nevarne pasme" in raje upoštevajo seznam nevarnih psov v Sloveniji (verjetno se tako ali tako nikomur ne da slednjega preverjati).

Kakorkoli že ... ZAKAJ SE SPOTIKAMO OB KAKCE, KO SE OKOLI NAS VSAK DAN ZGODI EN VELIK DREK - TOLIKO PRIMEROV MUČENJA ŽIVALI IN TAKO MALO REŠEVALNIH AKCIJ, KI BI REŠILE TRPEČE UBOŠČKE.
Kako pretentati zakon? Tu je rešitev.

NEKAJ KOMENTARJEV NA TEMO:

Bolano: "Rade volje plačam kazen, če inšpektor pobere narejeni kupček dreka."

Santamaura: "Najbolj nevarna pasma v Sloveniji je Politik-Bull-terier, ki kaka po naših glavah."

Mukubird: "40€ za nepobiranje pasjih iztrebkov? Potem sem na tleh videl ze par miljonckov :)"

LaLuna: "Kontroliranje pobiranja iztrebkov - OK
Psi na vrvici - OK
Kontrola, če so psi cepljeni -  Bolano! In to v centru glavnega mesta, kjer je res veliko steklih lisic. Letno cepljenje proti steklini se mi zdi nesmiselno in je tako, kot če bi država državljanom z zakonom predpisala, da se moramo vsako leto vsi cepiti proti gripam, pa še to je bolj verjetno, da zbolimo za gripo in jo raznašamo okoli kot pa, da pes dobi steklino! Zato se mi zdi zastrupljanje psa vsako leto bolano, samo da država služi.
Raje naj uzakonijo cepljenje mladičev proti kužnim boleznim, stelina pa naj bo obvezna na par let, toliko kot drži cepivo (ne pa da nonstop predoziramo pse)!"

Bela vrana: "Pes je ogledalo lastnika. Nekateri pač mislijo, da se lahko olajšajo kjerkoli, spotikajo pa se vedno samo nad iztrebki drugih."

ninjaRus: "...ob vsem tem sranju v ljubi nam domovini, oni iščejo pasje kakce, hehehe ... ni nam rešitve ..."

Masa C.: "Koliko ljudi bi morali dat na vrvice in jih zapreti ter kaznovati! Koliko pasjih travnikov je na voljo? Kdaj policisti poberejo konjske iztrebke, npr. Tivoli, pot na Rožnik? Cepivo za steklino drži 3 leta, pse moramo zastrupljati vsako leto! Seveda sem zato, da se kakce pobira, ne pa polnit blagajne na moj račun! Kaj pa nevzgojeni mulci, ki ga pijejo naokoli in ne pospravljajo za sabo in puščajo glažune in drek povsod, zažigajo smetnjake in uničujejo vse, kar jim pride pod roke! Priporočam en sprehod rano zjutraj po Špici ali pa pot od KMŠ-ja proti študentu! A to je pa v redu, to pa lahko gledate in kažete svojim otročkom?"

Igor M.: "Sem pesu rekel, da če vidi inšpektorja, naj beži čim dlje stran, če me ne bo zraven."

torek, 16. avgust 2011

Prvo srečanje Jack Russellov

Majhen, hiperaktiven, nagajiv, pasji, inteligenten, poslušen, zabaven, vedno nasmejan, nor na žogico?

Če ste v opisu prepoznali svojega psa, ste sigurno eden izmed ponosnih lastnikov nagajivčka Jack Russell Terierja ali krajše JRT. Pasmo, priznano šele v 19. stoletju, so najprej uporabljali za lov na manjše živali, zadnje nekaj let pa je množično prevzela filmska platna. Tam, kjer so vragolije, kjer je potrebno kaj ušpičiti - tam se skriva strup v majhni steklenički, s štrlečima ušeskoma.

Dragi lastniki JRT, vljudno vabljeni na prvo pasje srečanje, ki ga organizira Facebook skupina "Ljubitelji Pasme Jack Russell Terier".

ponedeljek, 15. avgust 2011

Zanimivosti iz pasjega sveta III.

Vas zanima število registriranih psov v Sloveniji? Morda najljubša pasma pri nas? Tokrat sva se poigrala z državno statistiko in številnimi pasjimi forumi.

  • Leta 2010 je bilo v Sloveniji registriranih 223.260 psov.
  • V letu 2008 so evidentirali 1555 ugrizov psov, v letu 2009 jih je bilo 1906, v letu 2010 pa jih je bilo do februarja 88. 
  • Leta 2010 je bilo evidentiranih 549 nevarnih psov (takšnih, ki so ugriznili lastnika).
  • Po podatkih KZS imamo v Sloveniji 10 zavetišč za zapuščene živali, 63 kinoloških, 18 lovskih društev in 28 klubov (za posamezne pasme in skupine psov).
  • Najbolj obiskana pasja spletna stran je Pesjanar.
  • Prvo kinološko društvo je bilo ustanovljeno v času Avstroogrske, leta 1883.
  •  Ste vedeli, da ima Slovenija tudi svojo avtohtono pasmo? To je KRAŠKI OVČAR.

TOP 10 PASEM V SLOVENIJI za leto 2010
1. Nemški ovčar
2. Labradorec
3. Brak jazbečar
4. Španjel Cavalier King Charles
5. Borderski ovčar
6. Beagle
7. Zahodnovišavski beli terier
8. Švicarski beli ovčarski pes
9. Nemški lovski terier
10. Nemški prepeličar


TOP 10 PASEM V ZDA

1. Labradorec
2. Zlati prinašalec
3. Nemški ovčar
4. Jazbečar
5. Beagle
6. Pudelj
7. Čivava
8. Rottweiler
9. Yorkshire terier
10. Bokser



sobota, 13. avgust 2011

Boo - najslavnejši pes Facebook ere

Že poznate Boo-ja? 

Boo je prisrčni pomeranec, ki je 16. marca, dopolnil 5 let. Velik ljubitelj roza barve in priljubljenih ameriških "cupcake" tortic ima na Facebook strani kar 1,4 milijona oboževalcev. Verjeli ali ne - vsaka objavljena fotografija prejme več tisoč facebook "lajkov" in okoli tisoč komentarjev.

Waiting for someone to come home and play with me. Oh, and i like sequins.

O Boo-ju je bila pred kratkim izdana tudi knjiga Boo: The life of the world's cutest dog, ki sem jo v NewYorških trgovinah že zasledila.

"Everyone loves Boo! His signature fluffy head and teddy bear–like persona are irresistibly adorable. With more than a million Facebook fans, and adding more each day, Boo is an international superstar. This charming book features exclusive new photographs of Boo doing all his favorite things."


Boo svojim bralcem na Facebooku poroča o dnevnih dogodivščinah in o svojih kosmatih prijateljih. Veliko piše tudi o svojem "starejšem bratcu" Buddy-ju.

Simpatični medvedek je postal prava"modna ikonica". Sodeloval je z mnogimi humanitarnimi organizacijami, pred kratkim pa tudi poziral!

Le kdo se ne bi zaljubil v to majhno kepico!

četrtek, 11. avgust 2011

One bite of "Big Apple"

NewYorški kosmatinčki so se izkazali za prave majhne razvajenčke, ki kraljujejo v mestnih parkih in se s svojimi lastniki ponosno sprehajajo po veleblagovnicah. V primerjavi s Slovenijo je Amerika bolj "pesjanarska" država, kjer so psički dovoljeni tudi v kozmetičnih prodajalnah, salonih in mnogih trgovinicah.
Po ocenah strokovnjakov naj bi jih na Manhattnu živelo kar 283.000.

"HOPE"-kotiček, kjer mimoidoči napišejo svojo željo
Ponudb za varstvo, nego, sprehajanje in prevoz živali je ogromno, prav tako pa so trgovine za hišne ljubljenčke na vsakem koraku. Cene niso pretirano višje, medtem ko je ponudba izdelkov ogromna. Na policah pa sicer nisem opazila nobene izmed poznanih znamk briketov.


Poleg popularnega Central Parka je ponujenih tudi nekaj ograjenih pasjih parkov, ki kot oaza štrlijo iz betonske džungle. Po strogih pravilih je pobiranje iztrebkov obvezno in v nasprotnem primeru tudi kaznjivo.

Na ulicah sem največkrat opazila pudlje, maltežane, yorkije in nekaj drugih majhnih pasem, kar me (glede na prostorsko stisko in prenatrpan urnik američanov) ni presenetilo. V večini so psički delovali prijazni in socializirani, vsake toliko pa se je pojavil kakšen "prestrašenček", ki se na nenehen hrup in množico ljudi ni navadil.


 Na veliko presenečenje pa sem v mestu videla tudi večje pasme, kot so haski, akita in nemški ovčar. Kako so lahko botrovali visokim temperaturam? Zahvala gre domačinom, ki redno skrbijo za svežo, hladno vodo na vročih ulicah New Yorka.

How how!

Priljubljene objave: